Новые Консультации Последние консультации RSS

Консультации в Разделе Последние Консультации в Разделе RSS

Загрузка виджета поиска юриста в Вашем городе...

Юридические новости Последние новости по RSS

додати на Яндекс

Неотвеченные вопросы

Новое в Законодательстве

додати на Яндекс

Юридический форум


Конкурс!
Активно консультируете на сайте? Знаете ответы на все вопросы и готовы безвозмездно делиться с людьми своими знаниями? Получите награду — 10 000 гривен!
Подарки для консультантов
Для всех юристов, которые консультируют на сайте Advising, мы открываем магазин подарков, где каждый сможет обменять свои заработанные баллы на ценные призы!

Права робітниці: проблема з відшкодуванням за звільнення під час вагітності

1
14:10, 29.09.2024
Права робітниці: проблема з відшкодуванням за звільнення під час вагітності
[ авторизуйтесь, чтобы ответить ]
Я працюю на підприємстві, де виникла конфліктна ситуація. Мене звільнили під час вагітності, посилаючись на економічні причини. Я впевнена, що це порушення моїх прав. Які кроки мені потрібно підприйняти для захисту своїх інтересів і отримання відшкодування за таке незаконне звільнення? Які мої права я можу використати у цій ситуації згідно з чинним законодавством України?

Уважаемый специалист!

Напоминаем Вам о том, что запрещено размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо, рекомендовать позвонить и т.к.!

Оставляя свой ответ на вопрос, помните про то, что тон, смысл и содержание сообщения могут также зацепить чувства реальных людей, косвенно или непосредственно имеющих отношение к данному вопросу. Поэтому, настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Помните, что Ваше поведение в условиях публичной свободы высказываний и, одновременно, интернет-анонимности, меняет не только виртуальный, но и реальный мир, создаёт впечатление о юристах, как воспитанных и образованных людях, и юриспруденции в целом.

Ответьте на вопрос (ваша консультация):


Уважаемый пользователь!

Напоминаем Вам о том, что запрещено в тексте комментария размещать свои контактные данные (адрес сайта, номер телефона, email и т.д.), рекламировать кого-либо или что-либо!

Настоятельно просим Вас проявлять уважение и толерантность ко всем участникам этого сайта, даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение, в корне или частично не согласны с ним.

Прокомментируйте вопрос:


Консультация юристов

0
14:33, 29.09.2024
Консультирует юрист: Адвокат Дмитрий Зенкин

Згідно з чинним законодавством України, звільнення вагітної жінки на підставі економічних причин є незаконним. Відповідно до статті 184 Кодексу законів про працю України, звільнення вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років, а в окремих випадках — до шести років (якщо дитина потребує домашнього догляду), одиноких матерів при наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю, не допускається з ініціативи роботодавця, окрім випадків повної ліквідації підприємства.

Ваші дії для захисту своїх прав можуть включати:

1. **Звернення до роботодавця**: Напишіть офіційний лист до роботодавця з вимогою поновлення на роботі. У листі зазначте, що ваше звільнення є незаконним згідно зі ст. 184 КЗпП і вимагайте його скасування.

2. **Подання скарги до Державної служби України з питань праці**: Ви можете звернутися із заявою до органів Держпраці. Вони мають повноваження проводити розслідування та вживати заходів до підприємств, які порушують трудове законодавство.

3. **Звернення до суду**: Ви можете подати позов до суду про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу. Згідно зі ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, а ст. 55 гарантує право на захист своїх прав у суді.

4. **Компенсація моральної шкоди**: В разі доведення незаконності звільнення, ви можете вимагати компенсацію моральної шкоди. Це право передбачене ст. 237-1 КЗпП України.

5. **Консультація з юристом**: Рекомендується звернутися до адвоката або юриста для отримання професійної правової допомоги, що може значно підвищити шанси на позитивний результат справи.

Будь-які дії слід здійснювати в межах строків, передбачених законодавством, зокрема, для звернення до суду щодо трудових спорів, передбачений строк у три місяці з дня, коли ви дізналися або повинні були дізнатися про порушення свого права (ст. 233 КЗпП України).

______________
З повагою, адвокат Дмитро Зенкін.
Юридичні послуги від професіонала, дорого!
Тел.:(067) 986-15-40
top


Другие консультации



Юридическая Консультация в Киеве, 01001, г. Киев, ул. Хрещатик, 32 Украина
Подняться вверх, к началу страницы